A Kárpátalján alakítható szervezti formák 3: Jótékonysági alapítvány vagy civil szervezet: közös és eltérő jellemzők
Jótékonysági alapítvány vagy civil szervezet: közös és eltérő jellemzők
A civil szervezetek és jótékonysági alapítványok aktív résztvevői az ukrán civil társadalomnak. Miben rejlik a különbség a civil szervezet és a jótékonysági alapítvány között? Ez a kérdés éppen azért merül fel, mert sok közös vonás van közöttük.
Közös vonások a civil szervezet és a jótékonysági alapítvány között
Mind a jótékonysági alapítvány, mind a civil szervezet lehet nonprofit szervezet. Ez azt jelenti, hogy sem a jótékonysági alapítvány, sem a civil szervezet nem fizet nyereségadót. A nonprofit szervezet státusza nem csupán a jótékonysági alapítványok vagy civil szervezetekhez való tartozásból fakad, hanem a 133.4.1. pontban a Ukrán Adózási Törvénykönyv által meghatározott jellemzők összességének való megfelelésből, beleértve a nonprofit intézmények és szervezetek nyilvántartásába való bejegyzést is.
A jótékonysági alapítványok és civil szervezetek alapítói (tagjai) nem oszthatják fel egymás között a nyereséget, és nem kaphatnak vagyont a szervezet megszüntetése után. Ez a jellemző az előző pontról következik – ha a szervezet nonprofit, és mentesül a nyereségadó alól, akkor a tagjai (tagjai) nem kaphatnak jövedelmet ebből a nyereségből, azaz osztalékot. A nonprofit szervezet megszüntetésekor vagyona a költségvetésbe vagy egy másik, megfelelő típusú szervezethez kerül. Azonban ha a szervezet és tagja között munkaviszony áll fenn, az utóbbi bérleti díjat kaphat.
A jótékonysági alapítvány és a civil szervezet nem rendelkezik törzstőkével. A jótékonysági alapítvány vagy civil szervezet létrehozásakor az alapítóknak nem szükséges pénzt vagy vagyont hozniuk.
Mind a jótékonysági alapítvány, mind a civil szervezet bevonhat önkénteseket tevékenységébe. Minden nonprofit szervezet és intézmény, amely be van jegyezve a nonprofit intézmények és szervezetek nyilvántartásába, jogosult önkéntesek bevonására (Az Önkéntes Tevékenységről szóló Ukrán Törvény 5. cikkének 1. bekezdése).
Mind a jótékonysági alapítvány, mind a civil szervezet végezhet jótékonysági tevékenységet. Az Ukrán Jótékonysági Tevékenységről és Jótékonysági Szervezetekről szóló törvény 4. cikkének 1. bekezdése értelmében a jótékonysági tevékenység alanyai nem csupán jótékonysági szervezetek (melyek egyik típusa a jótékonysági alapítvány), hanem más jótékonysági szereplők is. Jótékonysági szereplő az a cselekvőképes természetes személy vagy jogi személy (beleértve a jótékonysági szervezetet), aki önkéntesen végez egy vagy több jótékonysági tevékenységet (Az Ukrán Jótékonysági Tevékenységről és Jótékonysági Szervezetekről szóló törvény 1. cikkének 1. bekezdése, 5. pont). Azonban a jótékonysági alapítványok és civil szervezetek különböző módon végzik jótékonysági tevékenységüket, erről később lesz szó.
Eltérések a civil szervezet és a jótékonysági alapítvány között
Bár a civil szervezet foglalkozhat jótékonysági tevékenységgel, ennek végzése nem lehet a civil szervezet fő célja. Az Ukrán Civil Egyesületekről szóló törvény 1. cikkének 1. bekezdése szerint a civil egyesületet a jogok és szabadságok védelme, valamint a társadalmi, különösen gazdasági, szociális, kulturális, ökológiai és egyéb érdekek kielégítése érdekében hoznak létre. Ha a jövőbeli nonprofit szervezet alapvető célja az emberi jogok védelme, akkor ez összhangban áll a civil szervezet jogi természetével. Ha viszont az alapvető cél a jótékonysági tevékenység – adománygyűjtés, beszerzések végrehajtása a kedvezményezettek (a jótékonysági segítségben részesülők) ingyenes átadására –, akkor a jótékonysági alapítvány jobban illik ehhez.
A jótékonysági alapítványt jogi személy is alapíthat, míg a civil szervezet alapítói csak természetes személyek lehetnek.
A civil szervezet létrehozásához legalább két természetes személy szükséges, míg a jótékonysági alapítványt egyetlen természetes személy is alapíthat;
A jótékonysági alapítvány mindig jogi személy státuszú, míg a civil szervezet létrehozható jogi személy státusszal is, anélkül is. A jogi személy státuszának hiánya lehetővé teszi az adózási jelentések elmaradását, de egyben megakadályozza a bankszámlák nyitását, és így a saját pénzeszközök birtoklását és kezelését is;
A jótékonysági alapítványok számára korlátozás vonatkozik az adminisztratív költségek mértékére, amelyek nem haladhatják meg a jótékonysági alapítvány bevételeinek 20%-át (Az Ukrán Jótékonysági Tevékenységről és Jótékonysági Szervezetekről szóló törvény 16. cikkének 3. bekezdése). Más szavakkal, a jótékonysági alapítványhoz beérkező pénzeszközök legalább 80%-át jótékonysági tevékenységekre kell fordítani. A civil szervezetekre ezzel szemben nincsenek il