Civil hírek, közleményekCivil működés

A KSH jelentése a nonprofit szektor helyzetéről

A KSH honlapján elérhető a nonprofit szektort bemutató helyzetkép. Az elemzés a 2023. évi adatok alapján ad képet a klasszikus civil szervezetek és más nonprofit szervezetek helyzetéről. A KSH elektronikus kiadványa alapján adunk rövid országos áttekintést az egyesületek, alapítványok jellemzőiről.

2023-ban a klasszikus civil szervezetek száma alig változott a korábbi évhez képest. Az országban 18 242 alapítvány és 35 405 egyesület működik. A klasszikus civil szervezetek aránya a nonprofit szervezetek körében 88%.  Az egyesületek és alapítványok azonban a nonprofit bevételeknek csak 32%-ával rendelkeztek. E források többségével a nonprofit cégek gazdálkodnak.  A klasszikus civil szervezetek bevételeinek teljes összege 1 344,5 milliárd Ft. Az összeg 52 milliárddal nőtt az előző évhez képest. A helyzetet azonban árnyalja, hogy a bevételek reálértéke jelentősen, a teljes nonprofit szektorban 9,8 %-kal csökkent.  

A civil bevételek 60%-a továbbra is támogatásokból származott. Az állami támogatásokból 534 milliárd Ft, magán támogatásokból pedig 294 milliárd Ft érkezett a civil szervezetekhez. (A magán támogatások nem feltétlenül a magánszférából érkeztek. (Ide számítania az EU központi programjaiból és más államoktól érkező támogatások is). Az egyesületek tagdíjbevétele 47 milliárd forint volt.

A nonprofit szektorban 162 192 fő dolgozik. E munkavállalóknak közel egyharmada (35%) dolgozik a klasszikus civil szervezeteknél. A KSH elemzése a klasszikus civil szervezetek forrásainak szűkösségére vezeti vissza, hogy az egyesületek, alapítványok a nonprofit szektor átlagához képest kisebb arányban rendelkeznek saját alkalmazottakkal. Ugyanakkor az önkéntesek és a tagokat munkája meghatározóbb. A teljes nonprofit szektorban 1,7 %-kal csökkent a foglalkoztatottak száma. Az egyesületekre vonatkozó adatokat sajnos nem látjuk az elemzésből és az ehhez kapcsolódó adattáblákból. De a teljes szektor és az alapítványok adatai alapján valószínűsítjük, hogy a foglalkoztattak száma csökkent a klasszikus civil szervezetek körében.

Sajnálatos módon a teljes szektorban csökkent az önkéntesek száma. A klasszikus civil szervezetek esetében az önkéntesek száma 381 ezerről 373 ezerre mérséklődött. Ezzel ellentétben növekedett a lakossági adományozás súlya. Az állampolgárok adományainak (reálértékben) mért összege a 2022-ben 54 milliárd Ft volt. Ez az összeg 2023-ban már 68 milliárd Ft-ra nőtt a klasszikus civil szervezetek körében.

A KSH az elmúlt évben először kért adatokat a civil szervezeteknél teljesített iskolai közösségi szolgálatról. A KSH adatai szerint 2023-ban 2 500 fogadó szervezetnél összesen 26 ezer diák tevékenykedett – az érettségizni akaró diákok számára kötelező – 50 órás iskolai közösségi szolgálat keretében.   A KSH elemzése szerint a teljes nonprofit szektorra vetítve ez azt jelenti, hogy „kb. 10-11 fő diák végzett szolgálatot egy-egy szervezetnél a program keretében.”

Ez a staisztikai témakör hiánypótló, ezért nem akarunk ünneprontók lenni. De megjegyezzük az iskolai közösségi szolgálat adminisztrációs felelőssége az oktatási intézményeknél van. A szervezetektől származó adatok erősen torzíthatnak. A gimnáziumi és érettségit adó szakképzésben résztvevő diákok száma a KSH oktatási adatai szerint kb. 360 fő volt az érintett tanévekben. Valószerűtlen, hogy annyi közösségi szolgálatos diák lett volna jelen akár szűken vett civil-, akár a teljes nonprofit szektorban, mint amit az elemzés sugall. Annál is inkább, mert az iskolák maguk is szerveznek közösségi szolgálatot, továbbá az állami és önkormányzati és egyházi intézmények is fogadják a diákokat.  

 

Készítette: Palik Zoltán a KSH Helyzetkép, 2023 – Nonprofit szektor című kiadványa és az ehhez kapcsolódó STADAT adattáblák alapján

A helyzetelemzés elérhető: itt 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status