Pódium beszélgetés civileket érintő fejlesztési lehetőségekről
Az ERKE – Civil Központ 2025. február 05-én kötetlen hangvételű találkozót szervezett. Az esemény a Civilek Napjához (február 1.) kapcsolódott. A Civilek Napján a polgárok önszerveződése, valamint a civil szervezetek emberek és a társadalom felé végzett szolgálata előtt tisztelgünk. Ezért a találkozón is olyan témákkal foglalkoztunk, amelyek befolyásolják a vármegyében működő civil közösségek szerepvállalását.
A rendezvény keretében zajlott pódiumbeszélgetésre három beszélgetőtársat kértünk fel. Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatát Matiscsák Éva alpolgármester, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatalt Dr. Menyhárt Szabolcs főigazgató, Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzatot Dankó Dénes, alelnök képviselte.
Miskolcon az önkormányzati választások eredményeként teljesen új összetételű képviselő testület és városvezetés állt fel. Ennek nyomán a Polgármesteri Hivatalban is változások történetek. A rendezvény alkalmat adott arra, hogy a résztvevők megismerjék a Polgármesteri Hivatal új civil referensét Reiman Zoltánt. Az új referens első munkája a Kocsonyafesztiválon megjelenő civil szervezetek megkeresése volt. A 2021-2027 közötti ciklusban a város nagyjából 32 milliárd Ft területfejlesztési forrás felhasználására jogosult a TOP PLUSZ-ból. A civil szervezetek leginkább a társadalmi felzárkózás, a szociális ügy, egészségfejlesztés, közösségfejlesztés területén megvalósuló, „fenntartható humán fejlesztési” projektekhez tudnak kapcsolódni. Matiscsák Éva alpolgármester elmondta, hogy már felálltak azok a munkacsoportok, amelyek feladata a fenntartható humánfejlesztési projektek előkészítése. A projekteket március végéig kell benyújtani. Miskolc az egyedüli város, ahol a TOP PLUSZ városfejlesztési pályázat keretében a civil szervezetek önállóan is jogosultak pályázni. A pályázati felhívást közzé teszi az ÖNkormányzat is, illetve jelenleg is elérhető a pályázati portálon: https://www.palyazat.gov.hu/programok/szechenyi-terv-plusz/top-plusz/top-plusz-321-23-mi1/kozlemenyek
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal munkája sokszor láthatatlan, de megkerülhetetlen a civil szervezetek működése és fejlődése szempontjából. Dr. Menyhárt Szabolcs főigazgató ennek kapcsán kiemelte, hogy a Kormányhivatal nem bonyolítani, hanem megoldani kívánja a polgárok, szervezetek ügyeit. A Kormányhivatalnak kulcsszerepe van a közszolgáltatások digitalizálásában. Elindult az SZJA 1% felajánlások időszaka. Az adózók jelentős része eddig NAV elektronikus felületén rendelkezett az adója 1%-áról. Az egyszerű ügyfélkapus azonosítás megszűnése után az Ügyfélkapu+ hozzáférés vagy a Digitális Állampolgársági Program (DÁP) mobilalkalmazásra lesz szükség a NAV rendelkező felületének használatához. A DÁP-ra a kormányablakokban lehet regisztrálni. Új információt jelentett a résztvevők számára, hogy az SZJA rendelkező nyilatkozatokat papír alapon, zárt borítékban idén a kormányablakokban, járási hivatalokban is le lehet adni.
Dr. Menyhárt Szabolcs a Digitális Állampolgársági Program mellett szót ejtett arról is, hogy elindul a Versenyképes Járások Program. A vármegyében mind a 16 járás a kedvezményezettek között lesz. A megyeszékhelyet övező Miskolci járás pl. 500 millió Ft forráshoz juthat. Ezeket a források pályázatok útján kerülnek felhasználásra. A járások szintjén kiirt pályázatokra a jelen állás szerint civil szervezetek is pályázhatnak. A Versenyképes Járások Program forrásait a Kormány által meghatározott szempontok szerint lehet felhasználni.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a bíróság nyilvántartása szerint 3 758 civil szervezet működik. A nyilvántartásban szerepel még ezeken kívül 176 olyan szervezet, amely valamilyen, a szervezet törléséhez vezető eljárásban érintett. Az országban működő szervezetek 6%-a van a vármegyénkben bejegyezve. Csak Budapesten és Pest megyében találunk több szervezetet. A vármegyében működő szervezeteknek több, mint 95 ezer természetes személy tagja van. Az alkalmi és önkéntes segítők száma meghaladja a 11 ezer főt. Illetve az egyesületek, alapítványok legalább 2 500 főt foglalkoztatnak. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzat munkája közvetetten és közvetett módon is befolyásolja a vármegyében működő szervezetek lehetőségeit. Dankó Dénes a Közgyűlés civil kapcsolatokért is felelős alelnöke elmondta, hogy a Vármegyei Önkormányzat elsődlegesen területfejlesztési feladatokat lát el. Stratégiai döntések és a helyi projektek kiválasztása által is hatása van arra, hogy milyen fejlesztések valósulnak meg a vármegyében. A Vármegyei Önkormányzat emellett projektet is vezet, amelyekben társadalmi partnerként, célcsoportként megjelennek a civil szervezetek. A vármegyei foglalkoztatási paktum elsősorban a hátrányos helyzetűek és inaktívak munkaerő-piaci részvételét segíti. A paktum keretében a foglalkoztatóknak nyújtott szakmai és anyagi támogatások a nonprofit szervezetek felé is nyitottak.
A Vármegyei Önkormányzata konzorciumban a BORA 94 Nonprofit Kft.-vel és a Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Szervezetével valósítja meg a Humán fejlesztési programok Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében című programot. A projekt részeként hátrányos helyzetű csoportok javára szociális alapszolgáltatásokhoz és gyermekjóléti alapellátásokhoz kapcsolódó szemléletformálást; valamint közösségi programokat biztosítanak a társadalmi befogadás, társadalmi kohézió és identitás erősítése érdekében. Mind a szociális, egészségfejlesztési, mind pedig a kulturális programelemek megvalósítása érinti a civil szektort is. A vármegyei szintű szemléletformáló és közösségfejlesztő projekt 2025-ben fog igazán kibontakozni. Az alelnök e programon belül kiemelte az időseknek szervezett, a kisebb településeken szervezett színházi előadásokat, a megyei értékeket bemutató utazó kiállítást. Dankó Dénes jelezte továbbá, hogy várhatóan 5 civil szervezet kap lehetőséget arra, hogy kisfilmben mutassa be a munkáját.
Még nincs elfogadott költségvetése Vármegyei Önkormányzatnak. De várható, hogy a Közgyűlés 3 millió Ft-ról 5 millióra emeli majd a közgyűlés elnöke által elosztható támogatási keretet. Az Önkormányzat idén is át fogja adni a Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Civil Közösségeiért Díjat és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Példakép Díjat is. Ezekre is várják a polgárok és civil közösségek által küldött jelöléseket is az elnok@hivatal.baz.hu címen.