Civil Központok Országos Hálózatának Találkozója Kőszegen
A Vas vármegyei Civil Központ, a Hegypásztor Kör szervezete meg Civil Központok Országos Találkozóját (CIKOT) Köszegen. Az október 16. és 18. között rendezett találkozón az ERKE – Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Civil Központ három fővel képviseltette megát. Az esemény résztvevői szakmai előadásokon, műhelybeszélgetéseken, helyi értékeket, valamint a térség fejlesztését célzó kezdeményezéseket bemutató programokon vettek részt.
Az eseményt a vendéglátó szervezet képviseletében Kovács István nyitotta meg. Majd Szalay-Bobrovniczky Vince a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára vázolta fel az elmúlt hónapok civil szektort érintő eseményeit és a várható támogatási és egyéb intézkedéseket. A nyitó előadások után műhely munkák keretében foglalkoztunk a civil központok munkájának fejlesztésével.
A második napon Básthy Béla, Kőszeg polgármestere köszöntötte a résztvevőket, a város és a civil szervezetek közötti partnerség fontosságát. Ezt követően Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke tartott előadást a helyi civilségről, kiemelve, hogy a vármegye szervezetei országos szinten is kiemelkedő eredményeket érnek el a pályázatok terén, és a helyi összefogás jelentőségét. Az Állami Számvevőszék képviseletében Klinga László bemutatta a civil szervezetek ellenőrzésének új módszertanát, amely az adatvezérelt kockázatértékelésre épül. Tóth József, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. igazgatója sikeres pályázati tanácsokat adott, bemutatva a megfelelő dokumentáció fontosságát. Az eseményen dr. Tóth László, a Fővárosi Törvényszék titkára a civil nyilvántartási ügyekről tartott előadást. A bírósági ügyintézés módja augusztus óta megváltozott. Az ÁNYK program helyett a szervezetek a magyarorszag.hu oldalról nyújthatják be a kérelmeiket. Számunkra a legtöbb kérdés nem ezzel a változással kapcsolatban merült fel. A Kormány 2024. évi őszi törvényalkotási programjában helyt kapott egy új, a jogi személyek nyilvántartásáról szóló törvény megalkotása is. A közzétett dokumentumból az derül ki, hogy a jogi személyek bejegyzése és nyilvántartása elkerülhet a bíróságoktól. A bíróságok hatáskörében egy másik javaslat szerint csupán a törvényességi felügyeleti eljárások és a végelszámolások maradnának. Ha a törvényjavaslatok ismertté válnak mindenképp visszatérünk ezekre kérdésekre. A szakmai előadások sorát Berky Csaba előadása zárta a Mesterséges Intelligencia szerepéről.
A találkozó záró napján a résztevevők közösen gondolkodtak a civil központok szolgáltatásairól és a Miniszterelnökség közötti együttműködés megerősítéséről.
Fotó: Németh Márton – M.A.D Studio