Civil hírek, közleményekInformációs rendezvények

Civil kerekasztal beszélgetés Miskolc-Szirmai és a Martin-kertvárosi civil közösségekkel

Az ERKE – Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ, a Szirmocska Egyesület és a Miskolc Szirmai Református Egyházközség kerekasztal beszélgetést szervezett. A Miskolc-Szirma és Martin-kertvárosban működő közösségek részvételével megvalósult eseményt Czinkné Sztán Anikó önkormányzati képviselő és Szombathy Dénes lelkipásztor kezdeményezte. A beszélgetésen a Nemzeti Együttműködési Alap mellett szó esett más hazai és európai uniós pályázati források eléréséről. Emellett a résztvevő egyesületek, alapítványok áttekintést kaptak arról is, hogy saját működésük fejlesztésével miként tehetik sikeresebbé az adomány és támogatásszervező tevékenységeiket.       

Az ERKE – Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ Miskolcon, a Martin-kertváros és Szirma városrészben szervezett civil kerekasztal beszélgetést. A programot a Szirmocska Egyesület és a Miskolc-Szirmai Református Egyházközséggel közösen rendeztük meg. A beszélgetést a terület önkormányzati képviselője Czinkné Sztán Anikó, valamint Szombathy Dénes református lelkipásztor kezdeményezésére jött létre.

A beszélgetés a civil szervezetek forrásszervezési lehetőségeiből indult, Bemutattuk a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatait. De szóba kerültek azok a költségvetési források is, amelyeket az adott szakmai terület irányításáért felelős minisztériumok működtetnek.

A beszélgetés során természetesen többször is előkerült, hogy a Martin-kertvárosban és Szirmán működő civil és egyházi közösségeket is be kellene kapcsolni azokba a fejlesztésekbe, amelyek  Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata vezetésével valósulnak meg a TOP PLUSZ és más európai uniós programok keretében.

A kisebb szervezeteknél nem áll rendelkezésre elegendő anyagi és emberi forrás, ahhoz hogy a nagyobb léptékű projektekbe konzorciumi partnerként vegyenek részt. De rendelkeznek olyan tudással, beágyazottsággal, amelyeket a pályázatok megvalósítói megrendelhetnek tőlük. Ezért is tartjuk fontosnak, hogy a városfejlesztési pályázatokban előírt munkacsoportokban részt vegyenek azok a szervezetek, amelyek a saját területükön képesek a városrész és a város számára hasznos termékeket, szolgáltatásokat előállítási. Többek között felmerült, hogy a Gyermek Alapellátásban Praktizáló Orvosok Szakmai és Érdekvédelmi Egyesülete képes lenne olyan munkát végezni, amelynek helye lenne a város egészségfejlesztési projektjében. A Martin-kertvárosi Nyugdíjas Egyesület a csapadékvíz gyűjtésére vonatkozó projektötlete, illeszkedik a város Klímasemleges missziójához, de szerény léptékben, de segítené azt is, hogy a két városrészben megoldódjon a csapadékvíz kezelése, elvezetése.  

Felmerültek olyan ügyek is, amelyek rendezés nem a civil szervezetek feladata és felelőssége, de meg tudják jeleníteni a polgárok akaratát. Elhangzott, hogy a Martin-kertvárosi iskola és az óvoda rossz állapota.   A Miskolc Integrált Óvodai Intézmény Pitypang Tagóvodájának felújítása szerepel a városfejlesztési programban. De a felújítás előtt rendezni kell a tulajdonviszonyokat.

A beszélgetés résztvevői megállapodtak abban, hogy a fórumnak lesz folytatása. Ennek érdekében a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának Részvételi Irodájának munkatársa Kovács Kamilla gyűjti a szerveztek javaslatait, ötleteit. A szerveztek felé azt javasoltuk, hogy több javaslatot fogalmazzanak meg. Az ötletelés egyik irányát a saját tagjaik, közösségük, érdeklődésük igényeinek kiszolgálása jelenti. E mellett érdemes megnézniük azt is, hogy a városrészüket esetleg a város egészét miként lehetne gyarapítani, szépíteni.

Az ERKE – Civil Központ egyedi tanácsadással is tudja segíteni NEA pályázatok benyújtását.  De a szervezetek akár találkozhatnak a NEA pályázatokat előkészítő szakemberekkel is. A korábbi évekhez hasonlóan idén is információs napot tartanak majd a Miniszterelnökség munkatársai. A “NEA ROADSHOW” című programra 2024. november 26-án kerül majd sor.      

Ez olyan mélységű, ami szükségtelenné teszi a pályázatírók megbízását. Az ERKE a civil törvény és a Miniszterelnökséggel kötött szakmai megállapodás alapján ingyenes tanácsadással és képzéssel tudja segíteni a civil szervezetek adomány- és forrásszervező munkáját. Ennek kapcsán arra helyezzük a hangsúlyt, hogy a civil szervezetekkel való együttműködés közösségi, de akár üzleti szempontból is vonzó lehessen a támogatók számára.

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status