Civil kerekasztal beszélgetés Miskolc-Szirmai és a Martin-kertvárosi civil közösségekkel
Az ERKE – Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ, a Szirmocska Egyesület és a Miskolc Szirmai Református Egyházközség kerekasztal beszélgetést szervezett. A Miskolc-Szirma és Martin-kertvárosban működő közösségek részvételével megvalósult eseményt Czinkné Sztán Anikó önkormányzati képviselő és Szombathy Dénes lelkipásztor kezdeményezte. A beszélgetésen a Nemzeti Együttműködési Alap mellett szó esett más hazai és európai uniós pályázati források eléréséről. Emellett a résztvevő egyesületek, alapítványok áttekintést kaptak arról is, hogy saját működésük fejlesztésével miként tehetik sikeresebbé az adomány és támogatásszervező tevékenységeiket.
Az ERKE – Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ Miskolcon, a Martin-kertváros és Szirma városrészben szervezett civil kerekasztal beszélgetést. A programot a Szirmocska Egyesület és a Miskolc-Szirmai Református Egyházközséggel közösen rendeztük meg. A beszélgetést a terület önkormányzati képviselője Czinkné Sztán Anikó, valamint Szombathy Dénes református lelkipásztor kezdeményezésére jött létre.
A beszélgetés a civil szervezetek forrásszervezési lehetőségeiből indult, Bemutattuk a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatait. De szóba kerültek azok a költségvetési források is, amelyeket az adott szakmai terület irányításáért felelős minisztériumok működtetnek.
A beszélgetés során természetesen többször is előkerült, hogy a Martin-kertvárosban és Szirmán működő civil és egyházi közösségeket is be kellene kapcsolni azokba a fejlesztésekbe, amelyek Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata vezetésével valósulnak meg a TOP PLUSZ és más európai uniós programok keretében.
A kisebb szervezeteknél nem áll rendelkezésre elegendő anyagi és emberi forrás, ahhoz hogy a nagyobb léptékű projektekbe konzorciumi partnerként vegyenek részt. De rendelkeznek olyan tudással, beágyazottsággal, amelyeket a pályázatok megvalósítói megrendelhetnek tőlük. Ezért is tartjuk fontosnak, hogy a városfejlesztési pályázatokban előírt munkacsoportokban részt vegyenek azok a szervezetek, amelyek a saját területükön képesek a városrész és a város számára hasznos termékeket, szolgáltatásokat előállítási. Többek között felmerült, hogy a Gyermek Alapellátásban Praktizáló Orvosok Szakmai és Érdekvédelmi Egyesülete képes lenne olyan munkát végezni, amelynek helye lenne a város egészségfejlesztési projektjében. A Martin-kertvárosi Nyugdíjas Egyesület a csapadékvíz gyűjtésére vonatkozó projektötlete, illeszkedik a város Klímasemleges missziójához, de szerény léptékben, de segítené azt is, hogy a két városrészben megoldódjon a csapadékvíz kezelése, elvezetése.
Felmerültek olyan ügyek is, amelyek rendezés nem a civil szervezetek feladata és felelőssége, de meg tudják jeleníteni a polgárok akaratát. Elhangzott, hogy a Martin-kertvárosi iskola és az óvoda rossz állapota. A Miskolc Integrált Óvodai Intézmény Pitypang Tagóvodájának felújítása szerepel a városfejlesztési programban. De a felújítás előtt rendezni kell a tulajdonviszonyokat.
A beszélgetés résztvevői megállapodtak abban, hogy a fórumnak lesz folytatása. Ennek érdekében a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának Részvételi Irodájának munkatársa Kovács Kamilla gyűjti a szerveztek javaslatait, ötleteit. A szerveztek felé azt javasoltuk, hogy több javaslatot fogalmazzanak meg. Az ötletelés egyik irányát a saját tagjaik, közösségük, érdeklődésük igényeinek kiszolgálása jelenti. E mellett érdemes megnézniük azt is, hogy a városrészüket esetleg a város egészét miként lehetne gyarapítani, szépíteni.
Az ERKE – Civil Központ egyedi tanácsadással is tudja segíteni NEA pályázatok benyújtását. De a szervezetek akár találkozhatnak a NEA pályázatokat előkészítő szakemberekkel is. A korábbi évekhez hasonlóan idén is információs napot tartanak majd a Miniszterelnökség munkatársai. A “NEA ROADSHOW” című programra 2024. november 26-án kerül majd sor.
Ez olyan mélységű, ami szükségtelenné teszi a pályázatírók megbízását. Az ERKE a civil törvény és a Miniszterelnökséggel kötött szakmai megállapodás alapján ingyenes tanácsadással és képzéssel tudja segíteni a civil szervezetek adomány- és forrásszervező munkáját. Ennek kapcsán arra helyezzük a hangsúlyt, hogy a civil szervezetekkel való együttműködés közösségi, de akár üzleti szempontból is vonzó lehessen a támogatók számára.