Az ERKE bemutatása
Esély és részvétel: azért dolgozunk, hogy mindenkinek legyen esélye jobbá tenni a saját életét és érdemben részt venni az őt befogadó helyi és tágabb közösségek építésében. Ennek érdekében többek között települési és térségi szintű közösségfejlesztő kezdeményezéseket valósítunk meg. Megalakulásunk, 2009. óta segítjük a polgárok önszerveződését és más civil szervezetek fejlődését. A saját lehetőségeinkhez mérten igyekszünk erősíteni a civil szektor társadalmi, gazdasági szerepvállalását.
Magyarország egész területén dolgozunk. és megalakulásunk óta szerepet vállalunk határon átnyúló kezdeményezésekben is. Ezzel együtt tevékenységeink súlypontja Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye megtartó erejének növelésére, az itt élők életminőségének javítására, valamint az itt található kulturális, szellemi és közösségi értékek gondozására esik. Legmélyeben Miskolchoz, Tarcalhoz és Tokaj-Hegyalja Világörökséghez kötődünk. Tevékenyégeink egyik fő iránya a polgárok önszerveződésének és a civil szervezetek működésének szakmai és szakmapolitikai támogatása. E tevékenységek jellemzően, de nem kizárólagosan ahhoz kapcsolódnak, hogy 2015 óta a szervezetünk látja el a civil közösségi szolgáltató központ címmel járó feladatokat Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében.
Az ERKE tevékenységének másik fő területe a közösségfejlesztés. A közösségfejlesztő kezdeményezéseink arra épülnek, hogy a polgárok képesek, illetve képessé tehetők arra, hogy más emberekkel, közösségekkel együtt cselekedjenek és így tegyék jobbá az életüket.
Jelenleg egy számunkra is új területen is elkezdtük a tanulást és az építkezést. Saját tagjaink és a környezetünkben tevékenykedő polgárok és közösségek körében növekszik az igény arra, a klímavédelmi kezdeményezések megvalósítása iránt. Ennek érdekében csatlakoztunk a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata által vezetett klímasemleges misszióhoz.
Civil szervezetként működünk, nem tartozunk az önkormányzati, állami intézményrendszerbe. De együttműködünk kormányzati és önkormányzati szereplőkkel is a céljaink megvalósítása érdekénben. Az ERKE közhasznú jogállású, közvetlen politikai tevékenységet nem folytatunk.
1. A civil szervezetek működésének szakmai támogatása
1.1. Civil közösségi szolgáltató központ
A civil törvény alapján, a Miniszterelnökség a civil közösségi szolgáltató központok (röviden: civil központok) működtetésén keresztül nyújt szakmai támogatást az egyesületek, alapítványok, szövetségek működéséhez. Az ország tizenkilenc megyéjében és Budapesten működő civil központokat nyílt pályázat útján választotta ki a Miniszterelnökség, az ott tevékenykedő egyesületek, alapítványok köréből. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében az ERKE 2015. óta látja el a civil központ címmel járó feladatokat. Legutóbb a 2023-ban nyertük el a címet.
Az ERKE civil központként a civil törvény és a hozzá forduló civil és egyéb szervezetek igényei alapján nyújt ingyenes tanácsadási, információs, képzési és infokommunikációs szolgáltatásokat. A teljesség igénye nélkül az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk. Évente legalább 900 órában nyújtunk ingyenes tanácsadást. Jelenleg hét tanácsadási területen nyújtunk szolgáltatást: 1. Jogi, közhasznúsági tanácsadás; 2. Pénzügyi, könyvviteli és adózási tanácsadás; 3. Pályázati és forrásteremtési tanácsadás; 4. Adományozással, önkéntességgel kapcsolatos tanácsadás; 5. társadalmi felelősségvállalással (pl. a társadalmi felzárkózással, részvétellel, érdekképviselettel) kapcsolatos és a számítógép-kezelési és informatikai tanácsadás, 7. magyar-külhoni szervezeteknek szóló tanácsadás. Évente legalább 22 információs rendezvényt szervezünk. (az éves vállalásunk 22 rendezvény volt). Ezek közül 18 rendezvény valósult meg a Miskolcon kívüli településen. A vármegyénk mind a 16 járásában szervezünk tájékoztató eseményeket. Ezek a szervezetek pályázati lehetőségeihez, illetve jogi adminisztrációs feladataik teljesítéséhez kötődnek. Évente legalább 100 fő civil szakember, önkéntes, érdeklődő számára biztosítunk képzési lehetőséget. Többek között az alábbi területeken kínálunk képzési lehetőséget: 1. adományozással, önkéntességgel kapcsolatos képzés; 2. fiatalok bevonásával kapcsolatos képzés; 3. a civil szervezetek gazdálkodása és adózása. 4. Új szervezeteknek szóló átfogó civil képzés.
A vármegyénkben közel 3 900 civil szervezet van bejegyezve. Közülük mintegy kétezer szervezettel van rendszeres kapcsolatunk.
Az ERKE szakmai vezetője, Palik Zoltán 2019-ben Magyar Ezüst Érdemkereszt (polgári tagozat) kitüntetésben részesült a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei civil szervezetek tevékenységének magas színvonalú támogatásában, valamint a civil információs centrumok országos hálózatának fejlesztésében vállalt szerepének elismeréseként. E kitüntetés komoly felelősséget jelent. Az ERKE a következő években is igyekszik megőrizni azoknak a szervezetknek a bizalmát, amelyek segítséget, szakmai támogatást várnak tőle. Ugyanakkor kötelességének tartjuk azt is, hogy folyamatosan frisssítsük a szolgáltatásainkat.
1.2. Civil kézikönyv
Törekszünk arra, hogy a munkánk ne csak az egyes szervezetekre, hanem a tágabb civil közösségre is hatással legyen. Erre példa, hogy évente jelentetjük meg a Civil Kézikönyvet. Ezt a civil szervezetek mindennapi működéséhez szükséges útmutatót a szerveztek, tanácsadók mellett, haszonnal forgatják azok az egyetemi hallgatók is, akik részt vesznek az ország különböző egyetemein szervezett civil szemináriumokon.
A kézikönyvet 4 000 példányban jelentejük meg, de elérhető on-line módon is. A Kézikönyv évente tekinti át a civil szektor helyzetét, segítséget nyújt a jogi, gazdálkodási, adatkezelési követelmények teljesítéséhez.
1.3 Forrás és innováció Konferencia
Kiemelten kezeljük a civil szektoron belüli és a szektorok közötti együttműködések, építését. Az Egyesület az anyaországi és határon átnyúló együttműködései révén a civil szervezetek fejlesztéspolitikai részvételének erősítését, a civil szektor innovációs készségének megerősítését kívánja előmozdítani. Ennek jegyében szervezzük meg évente a Forrás és Innováció – Civil Konferenciát a Miskolci Egyetemen. A nemzeti és európai fejlesztéspolitikai célokat és társadalmi innovációs irányokat bemutató esemény szervezésében az ERKE partnere a Miskolci Egyetem, Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzata és az ERGO – Európai Regionális Szervezet.
2. Közösségfejlesztés
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület (ERKE) 2017. február 28-án kötött egymással a közművelődési feladatok ellátására irányuló együttműködési megállapodást. A megállapodás keretében Egyesületünk az alábbi feladatokat vállalta fel:
- a helyi közösségi élet segítése, civil szervezetek szakmai támogatása
- civil tanácsadás, információs szolgáltatás
- amatőr művészek bemutatkozási lehetőségeinek biztosítása
A közművelődési megállapodás megkötése során fontos körülmény volt, hogy a megállapodás révén az ERKE – más civil szervezetekhez hasonlóan be tudott kapcsolódni a kulturális közfoglakoztatási programba. A megállapodáshoz nem kapcsolódott és nem kapcsolódik az érintett közművelődési feladatok finanszírozásával kapcsolatos követelmény. Ám a feladat ellátását segíti, hogy az ERKE adományként használatba kapta Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatától a Miskolc, Széchenyi István 76. szám alatt található irodát.
Az „amatőr művészeti csoportok” támogatása feladatot alkalmi jelleggel látjuk el. Évente szervünk Civil Napot, ahol lehetőséget adunk e csoportok bemutatkozására is.
2.1. Humán fejlesztési programok Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében
Az ERKE a munkacsoport tagjaként vesz részt a „Humán fejlesztési programok Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében” (TOP_PLUSZ-3.1.3-23-BO2-2023-00001) projektben. Az e területen elért eddigi egyetlen eredményünk, hogy a projekt hiánypótlási fázisában már volt térségi szintű egyeztetés a civil szervezetekkel. A mi vármegyénkben a projektnek nem eleme a Vármegyei Esélyteremtő Paktum és a vármegyei szolgáltatáshiányokra válaszoló intézkedéseket tartalmazó Szolgáltatási Út Térkép (SZÚT.) kialakítása, fejlesztése. Ellenben a projekt tartalmát determinálja, hogy a Vármegyei Önkormányzat saját üzemeltetésébe vette az Edelényi kastélyt. A Kastély enélkül magánkézbe került volna, miközben az edelényi járásban szinte minden jelentősebb terület- és vidékfejlesztési elképzelés ezen örökség köré épült.
2.2. Esély és Részvétel (EFOP-1.3.5-16)
Az Esély és Részvétel projekt 2017-ben indult. Célja Miskolc Város és a megye ifjúságmegtartó erejének növelése, valamint az idősek aktív közösségi részvételének előmozdítása. Összesen 91 eseményen várjuk azokat, akik ötlettel vagy tettel szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy a Miskolcon és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében élők – életkoruktól függetlenül – megbecsült életet élhessenek. A kezdeményezés lehetővé teszi, hogy anyagi, személyi és dologi erőforrásokat osszunk meg azokkal a szervezetekkel/közösségekkel, amelyek kezdeményezéseit korábban információs, tanácsadó, képzési szolgáltatásokkal is segítettük.
2.2. Egyházi és civil együttműködésben megvalósuló karitatív közösségfejlesztés a Fancsal-Hernádvécsei Evangélikus Egyházközségnél (EFOP-1.3.7-17)
Fancsal-Hernádvécse Evangélikus Egyházközséggel pályázva 2017 végén nyertünk támogatást az Encsi járás közösségi életének fejlesztésére. A projekt modellértékű, amennyiben a civilek és egyházak együttműködése olykor akadozik, annak ellenére, hogy az aprófalvas térségekben szükség van a közös fellépésre az itt élők hátrányainak mérséklése érdekében. Konzorciumi partnerként érzékenyítő foglalkozásokat, mediált közösségi beszélgetéseket és családi programokat szervezünk. Ezzel a projekttel reagáltunk arra, hogy egyes térségekben alig van erőforrás civil szervezetek működéséhez.
2.4. Kapuzörgető (TOP 6.9.2)
A projekt Miskolc középső részén, a Győri-kapu városrészben valósul meg. A célterületen 9.813 fő él. Célunk, hogy biztosítsuk az itt élők identitás- és összetartozás tudatának erősítéséhez, életminőségük javításához szükséges aktív társadalmi részvétel lehetőségeit. A projekt a közösségfejlesztési módszertan szerint jellemzően a helyi lakosok által tervezett és megvalósított folyamatokat, akciókat tartalmaz. A projekt továbbá a bűnmegelőzés és a közlekedésbiztonság tárgykörével foglalkozó elemeket foglal magában. Ez a projekt arra reagál, hogy tapasztalatunk szerint a polgárok aktivitása, alig fejleszthető a hagyományos szerveződési kultúra keretein belül. Az emberek egyre inkább az alkalmi jellegű részvételi lehetőségek irányában nyitottak.